Seaside Alanya Real Estate; Alanya, Side, Belek, Antalya, Kemer, Fethiye, Bodrum, İstanbul ve Kıbrıs'ta satılık daire, villa, arsa, otel ve işyerleri
Property
Real Estate Search
City
About Seaside
Contact
Abdullah TUNCER
GSM: +90 532 684 03 42
Tel: +90 242 514 44 22
Adress: Seaside Alanya Real Estate Cumhuriyet Mah. Yasar Dogu Cad. Kısmet Apt. 45/A 07400 Alanya TURKIYE
E-Mail: info@seaside-alanya.com
Skype: abdullahtuncer07
Msn: kur-sad85@hotmail.com

About Alanya

Alanya, is a beach resort city and a component district of Antalya Province in the Mediterranean Region of Turkey, 130 kilometres from the city of Antalya. On the southern coast of Turkey, the district (which includes the city and its built-up area) has an area of 1,598.51 km2 and (2010 Census) 248,286 inhabitants (city 98,627). The population is almost entirely of Turkish origin, but is home to around 20,000 European residents.

Because of its natural strategic position on a small peninsula into the Mediterranean Sea below the Taurus Mountains, Alanya has been a local stronghold for many Mediterranean-based empires, including the Ptolemaic, Seleucid, Roman, Byzantine, and Ottoman Empires. Alanya's greatest political importance came in the Middle Ages, with the Seljuk Sultanate of Rûm under the rule of Alaeddin Kayqubad I, from whom the city derives its name. His building campaign resulted in many of the city's landmarks, such as the Kızıl Kule (Red Tower), Tersane (Shipyard), and Alanya Castle.

The Mediterranean climate, natural attractions, and historic heritage makes Alanya a popular destination for tourism, and responsible for nine percent of Turkey's tourism sector and thirty percent of foreign purchases of real estate in Turkey. Tourism has risen since 1958 to become the dominant industry in the city, resulting in a corresponding increase in city population. Warm-weather sporting events and cultural festivals take place annually in Alanya.

The Mediterranean climate, natural attractions, and historic heritage makes Alanya a popular destination for tourism, and responsible for nine percent of Turkey's tourism sector and thirty percent of foreign purchases of real estate in Turkey. Tourism has risen since 1958 to become the dominant industry in the city, resulting in a corresponding increase in city population. Warm-weather sporting events and cultural festivals take place annually in Alanya.Alanya, bir beach resort şehir ve Akdeniz Bölgesinde ofTurkey, Antalya şehir merkezine 130 kilometre Antalya iline bağlı bir bileşenidir ilçesidir. Türkiye'nin güney kıyısında, ilçe (şehir ve meskûn alan içeren) 1,598.51 (2010 Nüfus Sayımı) km2 ve 248.286 nüfusu (şehir 98.627) bir alana sahiptir.Nüfusun neredeyse tamamen Türk kökenli olduğunu, ancak yaklaşık 20.000 Avrupalı ​​sakinleri ev sahipliği yapmaktadır.

Çünkü Toros Dağları aşağıdaki Akdeniz'e küçük bir yarımada üzerinde doğal stratejik konumu, Alanya Ptolemaios, Seleukos, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dahil birçok Akdeniz tabanlı imparatorluklar için yerel bir kalesi olmuştur. Alanya'nın en büyük siyasi önemi Alaeddin Kayqubad Ben egemenliği altında Rûm Selçuklu ile Ortaçağ geldi, kimden şehrin adını kaynaklanmaktadır. Onun bina kampanya gibi Kızıl Kule (Kızıl Kule), Tersane (Tersane) ve Alanya Kalesi gibi kentin simge, birçok sonuçlandı.

Akdeniz iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi miras Alanya popüler bir turizm için hedef ve Türkiye'nin turizm sektörünün yüzde dokuz ve Türkiye'de gayrimenkul Yabancı alımları yüzde otuz sorumlu yapar. Turizm şehir nüfusu karşılık gelen bir artış sonucunda, kentte egemen endüstri haline 1958 yılından bu yana arttı. Sıcak hava spor etkinlikleri ve kültür festivalleri Alanya'da yılda gerçekleşecektir.Çünkü Toros Dağları aşağıdaki Akdeniz'e küçük bir yarımada üzerinde doğal stratejik konumu, Alanya Ptolemaios, Seleukos, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dahil birçok Akdeniz tabanlı imparatorluklar için yerel bir kalesi olmuştur. Alanya'nın en büyük siyasi önemi Alaeddin Kayqubad Ben egemenliği altında Rûm Selçuklu ile Ortaçağ geldi, kimden şehrin adını kaynaklanmaktadır. Onun bina kampanya gibi Kızıl Kule (Kızıl Kule), Tersane (Tersane) ve Alanya Kalesi gibi kentin simge, birçok sonuçlandı.

Akdeniz iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi miras Alanya popüler bir turizm için hedef ve Türkiye'nin turizm sektörünün yüzde dokuz ve Türkiye'de gayrimenkul Yabancı alımları yüzde otuz sorumlu yapar. Turizm şehir nüfusu karşılık gelen bir artış sonucunda, kentte egemen endüstri haline 1958 yılından bu yana arttı. Sıcak hava spor etkinlikleri ve kültür festivalleri Alanya'da yılda gerçekleşecektir.

slayt1
slayt1
slayt1
slayt1
slayt1
slayt1
slayt1
Home | Contact